Atrakcje turystyczne Czech

pobrany plik (8)Historia Czech sięga IX wieku. Tak długa historia sprawiła, że w Czechach pozostało wiele rozrzuconych po całym kraju zabytków. Zabytki z przeszłości, wyżynno-górzyste ukształtowanie powierzchni, dobre jedzenie i smaczne piwo – to wszystko przyciąga do tego kraju mnóstwo turystów.

Miastem najliczniej odwiedzanym przez turystów jest stolica kraju,Praga. To jedno z najpiękniejszych miast europejskich zostało założone pomiędzy IX a X wiekiem. Pierwszy gród założony nad rzeką Wełtawą nosił nazwę Hrad, kolejny otrzymał nazwę Wyszehrad. Oba grody w XIII i XIV wieku otrzymały prawa miejskie, w jeden organizm będący przodkiem współczesnej Pragi zostały połączone w wieku XVIII. Dziś najcenniejsze zabytki miasta znajdują się właśnie na obszarze tych dwóch grodów. Są to Hradczany, Stare Miasto, Most Karola, Wieża Mostowa. Do interesujących miejsc w Pradze należy także znajdujący się naprzeciw synagogi Staronowej stary cmentarz żydowski. 65 kilometrów od Pragi leży Kutna Hora. W okresie średniowiecza miasto to słynęło przede wszystkim z kopalni srebra. Dziś jest jednym z bardziej atrakcyjnych turystycznie miast na terenie Czech. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO Stare Miasto. W obrębie Starego Miasta położony jest zbudowany w XVI wieku kościół pod wezwaniem świętej Barbary. Bardzo cennym zabytkiem sakralnym jest również zbudowany w stylu gotyckim kościół pod wezwaniem świętego Jakuba.

Jedną z największych atrakcji przyrodniczych na terenie Czech jest Kras Morawski. Kras Morawski położony jest w południowej części historycznej krainy, Morawy. Kras Morawski kryje niezliczoną liczbę jaskiń krasowych. Do zwiedzania udostępnionych jest zaledwie cztery. Jedną z piękniejszych jest jaskinia Katerinska, ale zwiedzić warto wszystkie cztery. Wybierając się tam latem, warto dokonać wcześniejszej rezerwacji biletów wstępu, bez wcześniejszej rezerwacji można napotkać na trudności z zakupem wejściówek.

Na terenie Moraw położone jest miasto Brno. Miasto to szczyci się bardzo długą historią i licznymi zabytkami. W panoramie Brna wyróżniają się 2 niewielkie wzgórza: Petrov oraz Spilberk. Na szczycie wzgórza Petrov została zbudowana gotycka świątynia z bardzo bogatym wystrojem wnętrza. Z kolei na drugim wzgórzu w okresie średniowiecza został zbudowany zamek w okresie baroku zamieniony w twierdzę. Dzisiaj budowla ta jest oddziałem muzeum miejskiego. Najcenniejszym zabytkiem Brna jest jednak zbudowana na początku XX wieku willa Tugendhatów. Jest to obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Na terenie Czech czekają na turystów atrakcje przyrodnicze. Są to przed wszystkim sąsiadujące z Polską Karkonosze oraz położone na granicy z Niemcami Rudawy. Do najbardziej malowniczych regionów Czech należy Czeski Raj, który rozciąga się w kierunku północno-zachodnim od miasta Jicin. To właśnie na terenie Czeskiego Raju położone są liczne skalne miasta, zamki bądź ich ruiny. Atrakcją Czeskiego Raju są także zabytkowe, poruszane parą pociągi.

Comments are closed.

Informacje o wpisie